Mit is nevezünk tulajdonképpen Szlavóniának? A három folyó által közrefogott, földrajzilag és történelmileg is külön régiónak tekinthető Szlavónia Horvátország keleti részén található. Északon folyik a Dráva, ez alkotja a határfolyót Magyarország felé, délen a Száva, amely Bosznia-Hercegovinától választja el, keleten pedig a Duna jelenti a határt Szerbia felé. Az elsősorban szántóföldjeiről ismert Szlavóniát gyakran illetik az „arany” jelzővel, ami nem is csoda, hiszen a nyári aratás előtt a gabonaföldek tényleg aranyként ragyognak. Horvátország pénzneme a kuna (jelentése: nyest). A pénzérmék írás oldalán láthatjuk a „kunát”.
Az első város, ahol hosszabban időztünk, Pécsvárad volt. Itt elsősorban a várat néztük meg, ahol a várudvaron egy korhű ruhába öltözött úr a tárogatója megszólaltatásával hozzájárult a középkori hangulat megteremtéséhez.
A Keleti-Mecsek déli lejtőjén, a Zengő lábánál fekszik Pécsvárad. Szent István király alapított itt apátságot, első apátja volt Asztrik, aki a Szent koronát hozta. 1212-ben Várad néven említik, a név kis várat jelent. A pécsváradi vár a Szent István király által alapított bencés monostorra épült, ez a város egyik legjelentősebb középkori emléke.








Harmadik napunkat újra határátlépéssel kezdtük, hiszen a Drávaszögben terveztük az aznapi túrát.


Almás Eszéktől 21 km-re keletre Szlavónia, Bácska és Baranya hármas határán, a Duna jobb partján fekszik, ott, ahol a Dráva a Dunába ömlik. Sétáltunk a Főtéren, megnéztük a Menedéket nyújtó Szűzanya Kegyhelyet.

Este, vacsora után tartottunk a szálláson egy búcsúestet, hiszen a következő nap már zömmel a hazautazásról szólt. Kővágószőlősön, a Jakab hegyen egy kis túra következett, megnéztük a Babás Szerköveket. A Mecsek hegység déli lejtőjén vörös színű homokkőből "épült" különös formájú groteszk emberi alakokat idéző, rőt színű sziklacsoport: a Babás-szerkövek vonulata magasodik a fák koronája fölé. E különös csengésű név a sziklák bábu-szerű alakjára és talán pogány elődeink áldozati helyére (szerkő = oltárkő) utal. Furcsa alakzatukat azonban nem emberkéz formálta.


Elköszöntünk Pécstől, tettünk még egy sétát a belvárosban, megnéztük a Zsinagógát és elindultunk hazafelé.
Beszámoló letöltése pdf-ben
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.